کوجیما از Metal Gear Solid V می گوید : مصاحبه ی مفصل Guardian با خالق Metal Gear

۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۳

روزنامه ی مشهور Guardian در جریان E3 2014 یک مصاحبه ی مفصل با هیدو کوجیما، خالق سری محبوب Metal Gear داشته است که سرانجام آن را در تاریخ 18 جولای منتشر کرده است. بخش هایی از این مصاحبه مربوط به تلاش این سری برای تغییر وجه ی مثبت ایالات متحده آمریکا در جهان می باشد که پیش تر در یک خبر ذکر شد.

در این مطلب گزیده ای از مهم ترین صحبت های کوجیما در این مصاحبه را مرور می کنیم :

در حالی که بدیهی است که Metal Gear Solid V تاریک ترین نسخه ی این سری می باشد و تم بسیار سنگینی دارد ولی با این حال هنوز کوجیما آن روحه ی شوخ طبعی خود را حفظ کرده و آن شوخی های مضحک را در بازی قرار داده است. یکی از این موارد وجود جعبه های مشهور این سری و بهبود سیستم Fulton Recovery است که کوجیما اذعان داشته که آگاهانه آن ها را در بازی قرار داده است :

شما با یک فیلم 90 دقیقه ای می توانید با جدیت یک مفهوم تاریک را منتقل کنید ولی قضیه در مورد یک بازی جهان آزاد فرق می کند چون بازیکنان باید مدت زیادی را در جهان بازی سپری کنند و اگر همواره یک تم یکنواخت بر بازی حاکم باشد، آن ها از بازی خسته می شوند. به همین دلیل من برای جلوگیری از خستگی سعی کرده ام که جوک ها و شوخی های مضحکی را در بازی قرار دهم که خلق و خوی بازیکنان را تغییر دهند.

کوجیما در ابتدا تصمیم داشت یک فیلمساز شود ولی در حال حاضر از مزایای یک بازی رایانه ای برای روایت داستانش سخن می گوید و اظهار می کند که بیان کردین مفاهیم مورد نظرش در قالب یک فیلم ممکن نبود :

من عاشق فیلم هستم ولی نمی توانم از طریق فیلم مفاهیم مورد نظرم را بیان کنم زیرا برای بیان این مفاهیم به روش های مختلفی نیاز دارم و به همین دلیل بازی را انتخاب کردم و این کاری است که من انجام می دهم. بنابراین من راه هایی را که می توانم از طریق آن ها روایت داستان در بازی را بهبود ببخشم، امتحان می کنم و این کاری است که به سادگی در صنعت گیم صورت می پذیرد ولی در سایر رسانه های جمعی امکان پذیر نیست. این یکی از عناصر ساختن یک پایگاه در The Phantom Pain است.

کوجیما همواره منتقد بزرگی برای سلاح های هسته ای بوده است و این دیدگاه را در همه ی عناوینش نشان داده است :

بازی دارای پیام های ضد هسته ای است ولی این موارد تنها شامل پیام نمی شود. در جریان بازی، بازیکنان شروع به ساخت یک پایگاه و تجهیزات نظامی می کنند اما در برخی از موارد زمانی که بیش از حد قدرتمند می شوند، از سوی کشور های دیگر تهدید می شوند زیرا برای آن ها خطر بزرگی تلقی می شوند و در نتیجه درگیر جنگ می شوند. در این مرحله من به بازیکنان اجازه دسترسی و استفاده از سلاح های هسته ای را داده ام که در جهان حاضر یک راه برای مقابله با تهدید است و این امر اکنون به یک چرخه در میان دولت ها تبدیل شده است که هر دولتی سلاح های اتمی نداشته باشد ممکن است مورد حمله ی اتمی قرار گیرد، بنابراین باید به سلاح اتمی دست یابد.

با این حال کوجیما اعتقاد دارد که نشان دادن برخی از موارد در بازی بسیار سخت است در حالی که در یک فیلم به راحتی می توان این موارد را انتقال داد :

در یک بازی به تصویر کشیدن روابط پیچیده انسان ها بسیار سخت است. در یک فیلم شما به وسیله ی بازیگران و اعمال آن ها در هر صحنه می توانید این ارتباطات پیچیده را نشان دهید ولی در یک بازی این کار بسیار دشوار است بنابراین نیاز دارید که یک شخصیت واحد و قوی داشته باشید و اگر آن را تغییر دهید دچار شکت می شوید و بازی شما تاثیر گذاری خود را از دست می دهد. این یک حقیقت است زیرا امروزه اکثر بازی های شوتر اول شخص تنها بر روی یک داستان جنگی تمرکز کرده اند و بازیکنان تنها در نقش یک شخصیت قرار می گیرند که هیچ اطلاعی از زندگی وی ندارند که البته برای یک شوتر اول شخص این چیز ها ضروری نیست و بسیار دشوار است.

با اینکه حدود 25 سال از خلق این سری گذشته است ولی هنوز کوجیما روحیه ی خلاق خود را حفظ کرده است :

من موافق هستم که امروزه انجام کار ها بسیار ساده تر از قبل شده است زیرا کونامی نسبت به گذشته تمایل بیشتری به ریسک پذیری دارد و ایده های من نیز ریسک پذیر تر شده اند. این شوق و میل من است که از آغاز راه تا کنون باعث شده هنوز بر روی این سری متمرکز باشم. بزرگ ترین تفاوت من با گذشته شاید پذیرفتن سمت تهیه کننده و مدیر ارشد باشد زیرا مجبور بودم این سمت ها را بپذیرم تا بتوانم بهتر روی بازی خود تمرکز کنم. من وقتی ساخت یک بازی را آغاز می کنم دیگر به بودجه ی آن فکر نمی کنم و مراقب این نیستم که یک بازی به اصطلاح گیشه پسند بسازم تا موفقیت مالی داشته باشد بلکه سعی دارم ایده های خودم را اجرا کنم.

کوجیما بار دیگر تایید می کند که او احساس می کند که این مهم را انجام داده است و هم اکنون این سری آینده ی بسیار روشنی دارد :

من تا حد امکان سعی کرده ام این کار را انجام دهم. بر توسعه، طراحی و تولید محیط بازی و بخش های گوناگون آن نظارت می کنم تا بازی بیشترین مطابقت را با تم داستانی داشته باشد.

در Metal Gear Solid V : The Phantom Pain حدود ۹ سال از وقایع Ground Zeroes گذشته است و Snake در این ۹ سال در کما به سر می برده است. حال او به هوش آمده و سعی دارد انتقام خود را از کسانی که او را به این وضع درآوردند بگیرد. این بازی در سبک اکشن ماجراجویی-مخفی کاری می باشد، توسط استودیوی اختصاصی Kojima ، یعنی Kojima Productions در حال ساخت است و وظیفه ی نشر آن را Konami بر عهده دارد. این بازی از موتور قدرتمند Fox Engine بهره می برد و قرار است  تاریخی نامعلومی برای  X360 , PS3 , PS4 , Xbox one خواهد آمد. نسخه PC هم بعد از انتشار نسخه های کنسولی، عرضه می شود.

شما می توانید تحلیل نمایش این عنوان در E3 را از اینجا به قلم عرفان خورسند مشاهده کنید.

نظر شما در رابطه با صحبت های کوجیما چیست؟ آیا نسخه ی پنجم این سری نیز همانند انتظارات یک شاهکار دیگر است یا اینکه تغییرات بازی به ضرر آن تمام می شود و بازی با یک شکست رو به رو می شود؟ به نظر شما شخصیت بیگ باس یا اسنیک واقعا به یک شخصیت منفی تبدیل می شود و تنها به دنبال انتقام است یا اینکه سرانچام چشمان او بار دیگر روشنایی حقیقیت را می بیند؟ نظر شما در رابطه با عقیده کوجیما درباره ی سلاح های اتمی چیست؟

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید