دنیایی از جنس خلاقیت | تحلیل نمایش LittleBigPlanet 3 در E3 2014

۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۰

Media Molecule با ساخت LittleBigPlanet نشان داد که خلاقیت تا چه حد می تواند در بازی های ویدیویی فراتر رود. از همان ابتدا این بازی بی نظیر تبدیل شد به یکی از مهم ترین فرانچایز های PlayStation و یکی از محبوب ترین بازی ها نزد بازیبازان. نسخه ی دوم حتی پا را از این فراتر گذاشت و ایرادات نسخه ی اول را برطرف کرد تا کاری کند که هر سال عطش PS بازان برای تجربه ی بازی با شخصیت دوست داشتنی سیاره ی بزرگ کوچک بیشتر و بیشتر شود. حال در E3 2014 صبر منتظران به سر رسید و LittleBigPlanet 3 در کنفرانس پر از سورپرایز سونی با یک نمایش فوق العاده معرفی شد. منتها با یک فرق نسبت به نسخه های پیشین؛ ساخت این نسخه این بار توسط Sumo Digital صورت گرفته است. به ما همراه باشید تا به تحلیل و بررسی نمایش این بازی بامزه در E3 2014 بپردازیم.سونی همیشه در زمینه ی بازی های انحصاری عملکرد عالی و فوق العاده ای داشته و همگان هر ساله درE3 منتظرند تا یک انحصاری AAA دیگر از سونی ببینند. حال چه چیزی برای این شرکت بهتر از یکی از محبوب ترین و خلاقانه ترین فرانچایز های انحصاری اش تا در کنفرانس سال ۲۰۱۴ به نمایش بگذارد؟ نمایش این بازی همراه بود با یک تریلر زنده ی گیم پلی و همچنین یک دموی کوتاه معرفی که می توان گفت واقعاً از نقاط عطف حضور امسال سونی در عرصه E3 بودند. حال به بررسی این تریلر می پردازیم:

SackBoy دوست داشتنی بار دیگر بر می گردد تا با او دنیایی از جنس خلاقیت های بی شمار و هیجان انگیز را کند و کاو کنیم. یکی از سازندگان بازی کنترل او را بر عهده دارد و می گوید که قرار است در این نمایش چند قابلیت جدید جذاب از نسخه ی جدید را به شما نشان دهیم. او ابتدا با خوردن چند آیتم روی زمین یک Power-up جدید که در واقع یک اسلحه است که بخار تولید می کند را بدست می آورد. با این اسلحه که Pumpinator نام دارد می توان چرخ دنده ها یا برخی آبجکت ها را به حرکت در آورد. او با استفاده از همین اسلحه یک چرخ متصل به تسمه را به حرکت در می آورد و با این کار مانعی را کنار می زند. پشت آن مانع یکی از شخصیت های جدید موجود در بازی نمایان می شود. Oddsock نام این کاراکتر است که چهار دست و پا راه می رود و نسبت به SackBoy می تواند سریع تر بدود و همچنین می تواند ار دیوار هم بالا برود. کنترل او را هم یک خانم حاضر در صحه در دست می گیرد. او برای نشان دادن کارایی Oddsock، کاراکتر خود را بر روی یک چرخ می برد و با دویدن باعث چرخیدن آن می شود. با این کار او دیگر شخصیت جدید بازی به نام Toggle نمایان می شود. این شخصیت بسیار بامزه از بقیه ی کاراکتر های بازی درشت هیکل تر است و توانایی جابه جایی اشیاء سنگین یا پایین بردن پلتفرم هایی که رویشان می ایستد را دارد. از سوی دیگر او می تواند خود را بسیار کوچک هم بکند و در جا های تنگ یا حتی روی آب هم به راحتی برود (تقریباً مشابه چیزی که در Rayman دیده بودیم). یکی دیگر از سازندگان بازی Toggle را کنترل می کند. او این شخصیت بامزه را در حالی که کوچک شده از جایی آویزان می کند و با زدن یک دکمه دوباره بزرگش می کند تا پلتفرمی که از آن آویزان است در اثر وزن زیاد Toggle پایین بیاید. اینجاست که سومین و آخرین شخصیت جدید بازی ظاهر می شود. Swoop که یک پرنده است و می تواند از جاهایی که سه کاراکتر دیگر نمی توانند به راحتی عبور کند و حتی آن ها را هم با خود حمل کند! این پرنده ی کوچک همچنین می تواند اشیاء کوچک و سبک را هم بلند کند. ادامه ی تریلر همکاری های قابل انجام در مولتی پلیر بازی را نمایش می دهد و هر چهار کاراکتر با همکاری و تعامل با یکدیگر موانع را از پیش رو بر می دارند تا به مقصد برسند. اتفاق جالبی که در طول نمایش چندین بار می افتد عدم توانایی بازیکنان برای رد کردن موانع است که باعث می شود در نهایت کنترل کننده ی Swoop پرنده یا SackBoy با تفنگش آن ها را از موانع رد کند و به شکلی زیرکانه قابلیت های این کاراکتر ها را به تصویر بکشد.

 

همه ی این جریانات ها در یک پس زمینه ی فوق العاده زیبا و جذاب که پر است از رنگ ها و اشیاء مختلف صورت می گیرد و طراحی هنری و فنی بی نظیر بازی را نشان می دهند. موسیقی پخش شده هم بسیار شاد و جذاب است و همخوانی فوق العاده ای با فضای بازی دارد. تم استیج بازی هم مربوط است به صعت فیلم و در آن می توان نقاشی های کمیک مربوط به فیلم کینگ کنگ و نوار های نگاتیو را مشاهده کرد. پایان این Walkthrough هم همراه است با سوار شدن هر چهار کاراکتر روی یک سفینه ی فضایی که در آستانه ی حرکت به دلیل وزن زیاد Toggle متوقف می شود و در پایان او مجبور می شود که خود را کوچک کند تا سفینه راه بیفتد!

با پایان بخش نمایش گیم پلی، یک تیزر کوتاه برای معرفی بازی پخش می شود که به طور اجمالی بازگشت SackBoy با دوستان جدیدش و بزرگترین ماجراجویی دست ساز را اعلام می کند. هر سه کاراکتر جدید به شکلی زیبا و کوتاه معرفی و نشان داده می شوند و پیام “خلاقیت بی پایان را کشف کنید” نقش می بندد. در طول این تصاویر شاهد مینی گیم های موجود در بازی هم هستیم که دراین تیزر تنها تنیس، اسب و ماشین سواری و نوعی مسابقه دو نمایش داده می شوند. امکانات شخصی سازی کاراکتر ها و مراحل هم خیلی اندک نشان داده می شوند. قابلیتی که مهم ترین فاکتور LittleBigPlanet بوده و هست. یک چیز جالبی در این تیزر که توجه من را به خود جلب کرد یک صحنه ی کوتاه از گیم پلی است که SackBoy را نشان می دهد که جلوی یک تابلو با نقاشی خودش به سبک بازی The Order: 1886 ایستاده و با یک برس رنگ برای خود سبیل می کشد!

سخن آخر

به جرأت می توان گفت که معرفی LittleBigPlanet 3 از نقاط عطف کنفرانس سونی بود. یک نمایش سرتاسر شادی، خلاقیت و نوآوری که نوید یک انحصاری فوق العاده ی دیگر از سونی  و حس برتری محسوس این شرکت در معرفی عناوین انحصاری در E3 امسال نسبت به مایکروسافت را می داد. دنیای زیبای LittleBigPlanet بار دیگر برای پلتفرم های سونی منتشر خواهد شد تا سونی امسال از لحاظ تعداد بازی های خوب برای کنسول پر فروشش کم و کاست نداشته باشد. این عنوان محبوب در ماه نوامبر ۲۰۱۴ برای PS3 و PS4 منتشر خواهد شد. ساخت این عنوان را استودیوی Sumo Digital بر عهده دارد و امید می رود که جایگزین خوبی برای Media Molecule در ساخت نسخه ی بعدی این فرانچایز باشد. در جریان نمایش بازی آقای شو هی یوشیدا اعلام کردند که هر ۷ میلیون مرحله ی طراحی شده توسط بازیکنان در دو نسخه ی LBP و LBP 2 در این نسخه هم در دسترس خواهند بود منتها با کیفیت بسیار بهتر. یک خبر بسیار خوش برای بازیکنانی که با عشق و علاقه مراحل خود را طراحی کرده بودند!

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید