حماسه اى دیگر در راه است | اولین نگاه به Halo 5: Guardians

آريا توكلى
۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - 13:15

بدون شک مورد انتظار ترین عنوان Xbox One، یک IP جدید نخواهد بود و چشم طرفداران باز هم به Halo دوخته خواهد شد. درست است که عناوینى همچون Quantum Break نیز رنگ بویى خاص و بسیار متفاوت خواهند داشت اما تجربه ى Halo در نسل هشتم، براى هر کدام از طرفداران Microsoft امرى حیاتى محسوب مى شود و جذابیت هاى خاص خود را دارد. با وجود اینکه طرفداران در E3 2014، انتظار بسیار زیادى از نسخه ى پنجم Halo که Guardians نام دارد، داشتند، مایکروسافت با نمایش دادن یک تیزر بسیار کوتاه که حتى ١ دقیقه هم زمان نبرد، تمامى انتظارات طرفداران را تباه کرد.

نام: Halo 5: Guardians
سازنده: ۳۴۳ Industries
ناشر: Microsoft
پلتفرم مقصد: Xbox One
تاریخ انتشار: پاییز سال ۲۰۱۵
سبک:  First Person Shooter

همانطور که اشاره شد، در E3 سال ۲۰۱۴ و کنفرانس مایکروسافت، تنها یک تیزر بسیار کوتاه به نمایش در آمد و ظاهراً فقط براى رفع مسئولیت تدارک دیده شده بود. چرا که همگان انتظار ایفاى نقش پر رنگ Halo 5: Guardians در E3 بودند. حتى در سایت هاى معتبرى شاهد مقایسه ى دو عنوان Uncharted 4 و Halo 5 در E3 بودیم اما ظاهراً عنوان انحصارى کنسول نسل هشتمى سونى، حداقل در E3 بسیار بهتر ظاهر شد.

فرنچایز Halo

با نیم نگاهى به کارنامه ى Halo، کارنامه ى بسیار درخشانى قابل مشاهده است. از همان نسخه ى اول که با نام Combat Evolve وارد بازار شد، تا نسخه آخر منتشر شده که Halo 4 نام دارد، نمرات بالاى ۸۵ کسب شده اند. هر چند Spin Off هایى همچون Spartan Assault موفق ظاهر نشدند اما هنوز هم فرنچایز Halo، سبک متفاوتى از FPS را عرضه مى کند. انتظارات از Halo 5: Guardians بسیار بالا هستند و استودیوى ۳۴۳ Industries باید نهایت تلاش خود را انجام دهد.

داستان Halo 5، ادامه ى نسخه ى چهارم خواهد بود. در پایان نسخه ى چهارم، مستر چیف شرایط بسیار وخیمى داشت. وى یکى از دوستان خود را از دست داده بود. او به عقاید و باور هاى خود شک کرده بود و نمى دانست که هدفش از مبارزه و جنگیدن چیست. مستر چیف که هدف نجات دادن دنیا را دارد، از خود مى پرسد که آیا تصمیماتش درست بوده اند؟ وى براى رسیدن به پاسخ سوال خود، باید دست به سفر و اکتشاف خواهد زد.
در عنوان عظیم و مورد انتظارى همچون Halo 5: Guardians، که نخستین قدم این فنچایز بسیار موفق به نسل هشتم به حساب مى آید، داستان بسیار مورد توجه خواهد بود. پس استودیوى ۳۴۳ Industries باید از تمام قواى خود براى داستان پردازى به بهترین نحو استفاده کند.

با کمى دقت در باکس آرت Halo 5 Guardians، شاهد شخصى به غیر از Master Chief خواهیم بود. این شخص شباهت زیادى به Cortana دارد اما سازندگان بازى صراحتاً اعلام کردند که این شخصیت Cortana نیست. چرا که مصاحبه آنان بدین گونه بوده است:
آن نه Palmer است نه یک دختر

با توجه به سخن سازندگان در رابطه با این شخصیت مرموز، مى توان انتظار شخصیتى جدید را داشت. شاید هم فردى از نسخه هاى پیشین باز گشته باشد. باید منتظر ماند.

با ورود به نسل هشتم، محدودیت هاى سازندگان براى ساخت بازى بسیار کمتر شده است. دیگر ساخت عنوانى پر زرق و برق و با گرافیکى خیره کننده کار سختى نخواهد بود؛ چرا که سیستم سخت افزارى کنسول هاى نسل هشتم به شکل خیره کننده اى ارتقا یافته یافته است.

پس با توجه به این تحول در کنسول ها، باید انتظار تحولى عظیم در بخش گرافیکى Halo 5 کشید. نسخه چهارم Halo که براى Xbox 360 عرضه شد، گرافیکى بسیار عالى را عرضه کرد و قطعاً گرافیک Halo 5 فراتر از تصور خواهد بود. همچنین سازندگان بازى خبر از ساخت موتور گرافیکى جدیدى داده اند. هر چند نام این موتور گرافیکى هنوز فاش نشده اما قطعاً به زودى اطلاعات جدیدى از آن به بیرون درز پیدا خواهد کرد.

به لطف وجود موتور گرافیکى Reach Engine در نسخه چهارم، شاهد جلوه هاى بصرى خارق العاده و بسیار خیره کننده بودیم. همچنین طراحى چهره ها نیز عالى کار شده بود.

بازگشت Didact؟

در یکى از عکس هایى که Halo Escalation مشاهده شده است، Didact که ظاهراً در پایان نسخه ى چهارم توسط Master Chief به قتل رسید، بازگشته و به جنگ Master Chief آمده است. در تصویر مشاهده شده Didact ضربه اى به Master Chief وارد کرده و این امر مى تواند نشان گر قدرتمند تر شدن Didact و حتى غلبه ى وى بر Master Chief باشد. ظاهراً Halo 5: Guardians بسیار پیچیده و تاریک تر از قبل خواهد بود. آیا پایان کار Master Chief نزدیک است؟

واژه ى Guardian به چه معناست؟

با جست و جوى واژه ى Guardian براى یافتن معناى آن، با واژه هایى چون سرپرست و نگهدار موجه خواهیم شد. حال هدف ۳۴۳ Industries از انتخاب این نام چه بوده است؟ قطعاً دلایل محکم و قانع کننده اى براى انتخاب این نام وجود دارند و ممکن است Master Chief در نقش یک نگهدار و یا محافظ ظاهر شود.

چه انتظاراتى از گیم پلى بازى وجود دارد؟

همان طور که اشاره شد، فرنچایز Halo یک FPS است. اما نه یک FPS نظامى همانند Call of Duty؛ بلکه یک شوتر با سبک علمى تخیلى. با نگاهى به نسخه ى چهارم، مى توان به صراحت اعتراف کرد که گیم پلى بازى خارق العاده بوده است. تنوع عالى و چشمگیر در اسلحه، پرواز Master Chief در فاصله اى کوتاه در زمین، خلق سپر براى Master Chief و … گیم پلى Halo را بى نقص ساخته اند. علاوه بر نکات ذکر شده، مى توان به هوش مصنوعى بى نظیر دشمنان اشاره کرد که مرز بازى و واقعیت را کم مى کند! براى مثال، هنگامى که دشمنان ضعیف تمامى یاران خود را کشته شده مى بینند، دیگر به مقاوت ادامه نمى دهند و پا به فرار مى گذارند!

بدون شک اصلى ترین فاکتور Halo، گیم پلى آن است که انتظار مى رود ۳۴۳ Industries از پس آن بر آید و با گیم پلى اى خارق العاده و حتى بهتر از قبل مواجه شویم.

از صداگذارى چه خبر؟

موسیقى هاى حماسى غربى و ضرب و ریتم بسیار عالى و هماهنگ با پیشروى بازى، از ویژگى هاى موسیقى هاى عنوان Halo 4 هستند. آهنگساز نسخه چهارم که آقاى نیل دیویچ بود، از وظیفه ى خود به خوبى بر آمد و موسیقى هاى Halo 4 بى نقص بودند.

علاوه بر موسیقى هاى عالى، صداگذارى دشمنان و همچنین دیالوگ هاى شخصیت هاى بازى بسیار خارق العاده کار شده بودند. صداى سلاح هاى موجود در بازى نیز کاملاً هماهنگ با جثه و طبیعى بودند.

پس ۳۴۳ Industries موظف است در انتخاب آهنگساز نهایت سلیقه را به خرج دهد و از دیالوگ هایى ماندگار استفاده کند. اگر غیر از این باشد، Halo 5 از نسخه چهارم موفق تر نخواهد شد؛ چرا که صداگذارى با وجود اینکه چندان به چشم نمى آید، بسیار موثر است.

با توجه به نسخه ى چهارم که عنوانى بسیار عالى بود، وظیفه اى سنگین بر دوش ۳۴۳ Industries قرار دارد. انتظار مى رود با ورود به نسل هشتم، بهترین استفاده از کنسول قدرتمند Xbox One انجام گیرد و عنوان Halo 5: Guardians، به یکى از بهترین بازى هاى سال ٢٠١۵ تبدیل شود. در E3 2014 که خبرى خاص از این عنوان منتشر نشد و امکان دارد در روز هاى آینده با انتشار تریلر یا خبرى درباره Halo 5، طرفداران با این عنوان عظیم بیشتر آشنا شوند.

 

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید