اسطوره ای از عصر پهلوانان|پیش نمایش بازی تراتئون

۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۰

با توجه به نوپا بودن صنعت گیم در ایران، هنوز بازی های زیادی در سبک نقش آفرینی (RPG) در ایران تولید نشده است.بازیباز در سبک نقش آفرینی می بایست کنترل یک فرد تاریخی (حقیقی یا خیالی) را در اختیار بگیرد و با آن یک ماجرایی را آغاز کرده و به اتمام برساند.مهم ترین خصوصیت این سبک، ارتقا یافتن تدریجی کاراکتر و قوی تر شدن آن است؛ به این صورت که بازیباز می تواند با انجام ماموریت ها به فراخور قوانین بازی، با کسب امتیاز، مهارت ها و توانایی های خود را ارتقا دهد.
در اکثر بازی های نقش آفرینی، یکی از سلاح ها جادو است که به صورت متنوع در بازی های این سبک مورد استفاده قرار می گیرد.
دوربین در یک بازی سبک نقش آفرینی می تواند به صورت اول شخص، از بالا و یا سوم شخص باشد که در این مقاله به معرفی یک بازی نام آشنای ایرانی خواهیم پرداخت که در سبک اکشن نقش آفرینی بوده و زاویه دوربین آن به صورت سوم شخص می باشد.

تراتئون

تراتئون
بعد از انتشار شمار کمی از بازی های ایرانی مثل سیاووش، تراتئون یکی دیگر از بازی های ایرانی در سبک نقش آفرینی محسوب می شود که می توان آن را نسخه دوم بازی عصر پهلوانان دانست.
تراتئون و سری بازی های عصر پهلوانان توسط شرکت رسانا افزار شریف ( یکی از با تجربه ترین بازی سازان فعال در کشور عزیزمان به حساب می آید) با حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای ساخته شده است.ساخت بازی تراتئون از سال 89 آغاز گردیده است.

نام: تراتئون
سازنده: رسانا افزار شریف
سبک: سوم شخص-نقش آفرینی
موتور: UDK
ناشر: نا مشخص
تاریخ انتشار: بهار ۹۳ (احتمالی)

تراتئون

رسانا افزار شریف
این شرکت بازی سازی به دست فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف در سال 80 تاسیس شده که اولین کار جدی خود را از سال 83 آغاز کرده است.از آثار این شرکت می توان به بازی های عصر پهلوانان ، سیاره میترا ، تگ و ووی و رویین تنی اشاره کرد که همگی در زمان تولید خودشان، بسیار تحسین برانگیز بوده اند.
حال این شرکتی که تا کنون چنین بازی هایی را عرضه کرده و اکنون تجربه نسبتا بالایی دارد، چند سالی است که در حال ساخت تراتئون است که با انتشار تصاویر و تریلر توانسته به عنوان یک بازی مورد انتظار در نزد بازیبازان، خود را معرفی کند.
قطعا عنوان تراتئون با توجه به سابقه شرکت رسانا افزار شریف، یک بازی برتر خواهد بود.

مهرداد

مهرداد؛ پهلوانی از عصر پهلوانان

بازی تراتئون با تبعیت از سبک نقش آفرینی، داستانی تخیلی و دروغین دارد که با الهام از داستان های اساطیری کهن ایرانی به خصوص شاهنامه نوشته شده است.بازی تراتئون به صورت اپیزودی منتشر خواهد شد که در شماره اول، مهرداد شخصیت اصلی بازی است؛ مردی شجاع و با مرام که داستان آن را در ادامه خواهم گفت.
از صحرای سیستان موجوداتی افسانه ای، دیو مانند و بی رحم بر می خیزند و به شهر زابل هجوم میاورند.زابل که قدرت دفاعی چندانی ندارد و حاکم آن نیز فردی بزدل است، به تسخیر دیو ها در می آید.در این زمان سپاهی از جنوب به یاری بازماندگان شهر زابل می آید.فرمانده آن سپاه کسی نیست جز بوراس؛ بوراس که فرماندهی دلیر و لایق است دشمنان افسانه ای را از شهر بیرون می کند تا دیو ها به همان صحرای سیستان بازگردند و پشت خار ها پنهان می شوند.اکنون دیگر شهر زابل ویران شده و امکان زندگی در آن نیست؛ بوراس بازماندگان را پناه داده و به زیر درخت گوکران می برد.اما کینه ی دیو ها همچنان باقی است و آن ها تشنه ی انتقام هستند.در این برهه نا امنی موج می زند.بوراس برای نا بودی دیو ها زبده ترین مردان جنگی خود را صدا می زند که مهرداد یکی از قوی ترین آن هاست.
مهرداد به سپاه بوراس می پیوندد …

تراتئون

جذاب و متنوع
پیش بینی بنده از گیم پلی بازی تراتئون، یک گیم پلی جذاب و متنوع است؛ چرا که تفاوت عمده ای که این بازی با دیگر بازی های ایرانی دارد، وجود مقوله سحر و جادو است که سلاح ها و روش های مبارزه و دفاع را بسیار متنوع می کند.در بازی تراتئون گیم پلی تنها جنگ با دیو ها نیست، بلکه بازیباز می بایست با نقش آفرینی به جای کاراکتر مهرداد ، تصیم بگیرد ، معما حل کند ، راه خود را انتخاب کند ، آزادانه در نقشه شهر بچرخد و از بازار خرید کند و در کنار آن با دیو ها مبارزه کند تا مراحل بازی را پشت سر بگزارد.یک قابلیت مهم دگر این که می توانید شخصیت خود را ارتقا دهید؛ این کار با کسب پول ، امتیاز و یا هر چیز دیگری میسر است که شما با همراه داشتن آن می توانید به به بازار های سطح شهر رفته و آیتم هایی را خریداری کنید و به دلخواه، توانایی های خود را ارتقا دهید.
در خصوص گیم پلی تراتئون دیگر نمی توان خیلی نظر داد تا بازی منتشر شود، اما احساس من نسبت به گیم پلی این بازی بسیار مثبت است و گمان می کنم گیم پلی بازی تراتئون که بسیار آزادانه است، یکی از نقاط قوت و برتر این بازی می شود؛ امیدوارم اشتباه نکرده باشم.

حداقل قابل قبول
گرافیک بازی تراتئون به گونه ای است که نمی توان به طور مطلق از آن تعریف کرد و آن را بسیار عالی خواند، حتی به نسبت یک بازی ایرانی؛ اما با در نظر گرفتن سبک وسیع و بزرگی که این بازی دارد و گستردگی آن و این که سازندگان با موتور UDK این گرافیک گسترده را پدید آورده اند، باید گرافیک تراتئون را ستود و حداقل آن را قابل قول دانست.

تراتئون

تراتئون

اما چیزی که همیشه بدن خریداران بازی های ایرانی را لرزانده و خشم آن ها را برانگیخته، باگ های فنی بزرگ در بازی های های ایرانی گذشته است.اما در خصوص بازی تراتئون با توجه به دلگرمی هایی که سازندگان داده اند، هیچ جای نگرانی نیست؛در مصاحبه هایی که مدیر پروژه تراتئون داشته است، از سعی خود برای جلوگیری از وجود باگ های بزرگ در بازیشان گفته اند و اینکه شرکت رسانا افزار شریف دارای یک تیم متخصص تست و آزمایش است که نسخه نهایی بازی را کاملا عیب یابی می کنند و تیم بازی سازی نیز آن ها را برطرف می کند.
لازم به ذکر است که گفته شده بازی تراتئون از کات سین های زیاد و با کیفیتی بر خوردار است که نحوه روایت داستان بازی را بر عهده دارند.

تراتئون

آهنگ اساطیری
در تنها تریلر رسمی که از تراتئون منتشر شده، صداگذاری و موسیقی این بازی بسیار جلوه می کند.صداگذاری شخصیت ها که به نسبت خوب و متناسب کار شده و مشخص است که نویسندگان بازی، با توجه به زمان بازی دیالوگ ها را نوشته اند.
اما موسیقی گوش نواز تراتئون نیز به عقیده ی بنده می تواند یکی از نکات مثبت این بازی باشد که بسیار زیبا نواخته شده و کاملا مطابق با بازی است.سازندگان در این خصوص اظهار داشته اند برای ساخت موسیقی تراتئون از فراد متخصص و حرفه ای بهره گرفته اند و خبر این را داده اند که با یکی از خوانندگان معروف مذاکره کرده اند تا برای تراتئون ترانه ای بخواند.

تراتئون

یک اتفاق خوب
قطعا انتشار بازی تراتئون که دارای یک سبک متفاوت و بسیار گسترده است برای بازی سازی ایران بسیار خوب خواهد بود.ابراز امیدواری می کنیم که این عنوان بتواند فروش خوبی داشته باشد و البته بتواند خرداران خود را راضی کند.
طی آخرین ارتباطی که بنده با کارگردان بازی تراتئون داشته ام، متوجه شدم که ساخت این بازی از ماه ها پیش تمام شده و تا کنون در مراحل اداری بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای انتشار بوده است تا اینکه به تازگی زمزمه هایی از انتشار تراتئون از سایت بنیاد به گوش می رسد.به احتمال قوی تراتئون در بهار 93 در سراسر کشور منتشر خواهد شد.
به شخصه بی صبرانه منتظر انتتشار این بازی هستم.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید