صدا سیما باید در حوزه بازی های رایانه ای فعالیت کند

۱۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۵

همان طور که مستحضرید یکی از بزرگترین مشکلات بازی سازان ایران,مسئله انتشار و عرضه بازی در داخل است که با استقبال بسیار بد بازیباز ها مواجه می شود و این بر می گردد به خیلی از مسائل که یکی از آن ها, عدم تبلیغ بازی های ایرانی و آشنا نبودن مردم با بازی های ایرانی و کیفیت آن ها است.

به شخصه بار ها با افرادی مواجه شده ام و می شوم که اصلا هیچ شناختی از وضعیت کنونی بازی سازی کشور ندارند اما بازی سازی ایران را به شدت زیر سوال می برند و نسبت به روند پیشرفت آن ابراز نارضایتی می کنند.این مسئله به این دلیل نیست که اکثر مردم و بازیباز ها اصلا از بازی های ایرانی و سیر صعودی پیشرفت آنها خبر و اطلاع ندارند؟البته قطعا شما بازیبازان حرفه ای گیمفایی از این افراد جدا هستید چرا که مرتبا در جریان اخبار بازی سازی ایران از این رسانه بزرگ هستید اما جمع کثیری از این موضوع بی اطلاع اند و خبری از وضعیت صنعت بازی سازی ایران ندارند.
حال به نظر شما چاره این مشکل چیست؟تصورش را بکنید اگر در بزرگترین رسانه کشور یعنی صدا سیما برنامه های متعددی وجود داشت تا بازی های رایانه ای را پوشش خبری دهد و آنها را تبلیغ کند و یا حتی شبکه اختصاصی برای این صنعت وجود داشت چه قدر مفید و جالب می شد; که قطعا با وضع موجود, این اصلا دور از دسترس نیست و امیدواریم این آرزو بزودی محقق شود.
صدا و سیما حتی می تواند علاوه بر معرفی بازی های رایانه ای و حمایت از بازی سازان ایرانی به پخش برنامه های آموزشی در خصوص ساخت بازی بپردازد و افراد علاقه مند و با استعداد در این زمینه را جذب کند که می تواند نقش بسیار زیادی در پیشرفت بازی سازی ایران داشته باشد.

مصاحبه کوتاه آریا اسرافیلیان (مدیر شرکت راسپینا) با بنیاد بازی های رایانه در همین خصوص:

تولیدکننده بازی رایانه‌ای ارتش‌های فرازمینی با یادآوری این که صدا و سیما می‌تواند در معرفی محصولات داخلی، صنعت گیم را مورد حمایت قرار دهد، گفت: جای خالی بازی‌های رایانه‌ای در برنامه‌های این رسانه مشاهده می‌شود .
به گزارش معاونت ارتباطات بنیاد ملی بازی های رایانه ای ،”آریا اسرافیلیان” افزود: از سال 90 روند تولید بازی «ارتش‌های فرازمینی»  توسط تیم ایرانی آغازشد  و خوشبختانه توانست موفقیت‌های بسیاری را در جهان کسب کند.
تولید کننده بازی رایانه ای “ارتش‌های فرازمینی” به تبلیغات داخلی در زمینه بازی های رایانه ای اشاره کرد و افزود:  تبلیغات مناسبی برای بازی‌های داخلی صورت نمی‌گیرد.
مدیر عامل  شرکت راسپینا با بیان اینکه می توان  بازی رایانه ای را صنعتی ملی کرد ،گفت: استفاده صحیح از  ظرفیت‌های ملی و همچنین  ایجاد بسترهای مناسب در زمینه پخش، تبلیغ و آموزش و فرهنگسازی ضروری در این عرصه  است .
اسرافیلیان بر ضرورت توجه به حوزه بازی‌سازی تاکید کرد و افزود: برای توفیق در تولید بازی مناسب  ایرانی – اسلامی   باید مشکل بیمه، مالیات، اعتبار، محل و تجهیز امکانات  برطرف شود.
وی فراهم سازی تسهیلات و اختصاص اعتبارات مناسب در جهت رشد صنعت گیم را ضروری خواند و توضیح داد:  صداو سیما با تبلیغ برنامه‌های آموزشی و معرفی بازی‌ها دربرنامه هفتگی می تواند دراین زمینه  بازی سازان را مورد حمایت قرار دهد.

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • GiLMaN گفت:

  ایول داداش خدا به قلمت قوت بده Yes
  آخه مشکل اینه یه سری نه همه به قدرتی که رسانه بازی داره هنوز پی نبردن و اونو یه چیز بچه گونه میدونن تو فکر این جور آدما: بازی چیه [بچه] برو درست رو بخون!
  یا بازی کردن واست نون و آب نمیشه همین و بس دیگه نمیگن چقدر این مقوله بین کودک , نوجوان , جوان طرفدار داره , عوض کردن طرز فکر این افراد نسبت به بازی از کندن کوه توسط فرهاد سختره Sleepy
  بعد بازیساز بیچاره امنیت شغلی نداره بعد یه مدت امکان داره بگه اینم شد کار بازیساز Heh ول میکنه میره به امان خدا

  0
  0
 • JUST XBOX ONE گفت:

  منم هم کاملا با حرف GiLMaN موافقم وهمچینین از کسی که این مطلب را نوشته Yes به خدا ما استعداد های زیادی داریم تو ایران از زمینه گیم من خودم علاقه دارم ولی نمیدونم به درد این کار می خورم یا نه ممنون از نویسنده این مطلب

  0
  0
 • hamid.v7 گفت:

  صدا و سیما میتونه نقش خیلی مهمی داشته باشه اگه از بازی های داخلی حمایت کافی رو بکنه میتونه صنعت بازی سازی ایران رو چند سالی جلو بندازه

  0
  0