مصاحبه اختصاصی با “هادی جعفری منفرد ” – بازی جنون سیاه

۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۳

بازی های رایانه ای ایرانی در حال رشد و ریشه دار شدن هستند . بازی های زیادی هستند که در شرف ساخت و انتشار هستند که یکی از بازی های ، بازی  ” جنون سیاه ” می باشد . عنوانی که حدود 2 سال بر روی آن به گفته مدیر پروژه به صورت شبانه روزی کار شده و به احتمال زیاد ، روزی مزد این سختی را دریافت خواهند کرد . اینک مصاحبه ای ما داشتیم با آقای ” هادی جعفری منفرد ” مدیر شرکت ” فن آوران توسن گام ” که مدیر پروژه این عنوان هستند . به احتمال زیاد با این مصاحبه با این عنوان بیشتر آشنا خواهید شد .

لطفاً خودتان را معرفي کنيد و همچنين وظيفتان را در روند ساخت بازي :

بنده هادي جعفري منفرد هستم مدير شرکت فن آوران توسن گام سازنده بازي جنون سياه و مدير اين پروژه.

 در ابتدا ، براي خوانندگان اين مصاحبه کمي در مورد “قن آوران توسن گام ” صحبت کنيد ( در مورد ساخته هاي قبلي هم کمي صحبت کنيد ) :

فن آوران توسن گام که امروز به لطف تيم قوي و تجربيات گذشته خودش اميدوار است تا به يکي از مجموعه هاي پيشرو در بازي سازي در ايران بدل شود در سال 86 تاسيس شد و در آن سالهاي ابتدايي بيشتر تمرکزش بر روي توليد سيستم هاي پايگاه داده اي و واقعيت مجازي بود که در اين مسير نيز موفق شده تا محصولات متفاوت و تحسين برانگيز در سطح کشور توليد کند مانند سيستم تحليل همزمان فوتبال که براي بار اول در ايران توليد شد و تا امروز بي رقيب است و يا نرم افزار عظيم تمدن ايران تخت جمشيد که از ساخته هاي اين شرکت است که توسط داده هاي طلايي خليج فارس نشر شده و در رقابت هاي رسانه هاي ديجيتال در سال 89 در زمينه هاي مختلف حائز رتبه کشوري شد. اما ورود به صنعت بازي سازي و اولين تجربه آن با ساخت بازي هاي کوچک و بازي هاي کودکانه آغاز شد و با بازي هاي تحت وب ادامه پيدا کرد تا به امروز که اين تيم تمام توان و انرژي خود را در ساخت اثر فاخر «جنون سياه»  قرار داده است.

https://gamefa.com/wp-content/uploads/2014/01/dark-madness-Facebook.jpg

چي شد که تصميم به تشکيل اين استوديو را گرفتيد :

شايد آنچه مي گويم باورش سخت باشد اما حقيقت آن است که تشکيل اين شرکت بر مبناي آرزوي دوره نوجواني من بوده است . يادم هست در ابتداي دوران راهنمايي بودم و موجودي به نام کامپيوتر وارد منزل ما شد و من چنان مجذوب اين موجود شدم که در همام وقت ها تصميم گرفتم تا شرکتي در زمينه کامپيوتر تاسيس کنم و در تمام مراحل زندگي بعد از آن پيگير اين آروز بودم مثلا خوب يادم هست که در ليست انتخاب رشته هاي کنکور سراسري جز چند مورد آخر تمامي انتخاب هاي من کامپيوتر بود و پس از فارغ اتحصيل شدن از دانشگاه با پول قرضي توسن گام را تاسيس کردم.اما حرکت توسن گام به سمت بازي سازي نيز حکايت خود را دارد: من مثل هر انسان ديگر ابعاد مختلف شخصيتي دارم و يک وجهه من روحيه شعر و شاعري و هنري است و وجهه ديگر روحيه فني از ديد من بازي سازي مي تواند نقطه تلاقي اين دو باشد و بستري براي بيان صحبت ها و خلق آثار هنري جذاب.اولین اثر بازي سازي اين شرکت نيز که عنواني کودکانه بود از همان وجه حساس و کودک درون من آمد و آن بازي در واقع بر مبناي شعري ساخته شد که در دوران کودکي من توسط مادرم که نويسنده است برايم گفته شده بود و آن شخصيت در من ماند تا يک روز تبديل به بازي شد ، بازي اي که البته به دليل آنمکه اولين تجربه ما بود قطعا مشکلاتي نيز داشته است و يا جنون سياه يک بازي متفاوت است که گرچه در ظاهر در ژانر علمي و تخيلي با تم وحشت است اما حرف هاي زيادي در داستان براي گفتن دارد حرف هايي که از آن بخش هنري مي آيد و توسط همکاران بسيار هنرمند و عزيز من در توسن گام به بهترين شکل روايت و پرداخت شده است و البته در نهايت اين شما و گيمر هاي عزيز هستند که بايد قضاوت را انجام دهند.

آيا پروژه ” جنون سياه ” ، يک پروژه سفارشي است :

به هيچ و جه بر عکس داستاني است که از درون انديشه هاي اين تيم برخواسته و در مسير توليد فراز و نشيب هاي بسيار زيادي را طي کرده شايد برايتان جالب باشد که بدانيد “جنون سياه ” روند پيش توليد خود را ازميانه هاي 89 آغاز و تا پايان 90 در فاز پيش توليد قرار داشت و مسايل و فراز و نشيبهاي زيادي را داشت.

H part poster 2 بازی ایرانی جنون سیاه اواسط سال 93 منتشر خواهد شد

ساخت اين عنوان از چه زماني کليد خورد :

همانطور که در سوال قبل عرض کردم فرآيند پيش توليد “جنون سياه” از ميانه هاي سال 89 آغاز شد و تا پايان 90 ادامه داشت و فاز اصلي ساخت بازي از ابتداي 91 شروع شده و تا امروز بدون حتي لحظه اي وقفه و يک روز تعطيلي با قدرت و قوت ادامه داشته است.

اگه امکانش هست ، کمي هم در مورد داستان بازي و همچنين چگونگي شکل گيري اين ايده و شخصيت پردازي ، براي ما صحبت کنيد :

“جنون سياه “پيش از هر چيز يک اثر هنري است عليه زشتي هايي چون دروغ و فريب در سطح جهاني که با استفاده از مفاهيم نهان در داستانهاي کهن ايراني در قالبي نو روايت شده است.

اما روايت ماجرا آن است که در آينده اي نامعلوم ، دانشمندي شيطان صفت که علاقه اي عجيب به اسطوره هاي باستاني و ضحاک دارد سعي در تشکيل ارتش شيطاني بر اساس ساخت موجودات بيلوژيکي  داشته و در اين مسير قهرمان اصلي داستان با نام”سام” (برگرفته از نام سام پهلوان  در شاهنامه) که پليس جوان و شجاعي است در جريان ماجرا قرار گرفته و به مبارزه با فعاليت هاي شيطاني آن دانشمند مي پردازد.

پايه ي ابتدايي داستان در سال 89 در ذهن بنده شکل گرفت و در فاصله زماني تا ابتداي 91 با کمک و همکاري دوست نويسنده اي که در کنار تيم قرار گرفت شخصيت هاي مختف شکل گرفت و روند داستان تکميل شد.شايد برايتان جالب باشد بدانيد که تمامي شخصيت ها در اين بازي از يک شناسنامه کامل برخوردار هستند و بازيکن در جريان قرار مي گيد که هر موجود چه گذشته اي داشته و چگونه شکل گرفته است.

اين عنوان با چه انجيني در دست ساخت مي باشد :

 با موتور يونيتي اما نکته مهم آن است که از آنجا که در بسياري از موارد امکانات پيش فرض اين موتور پاسخ گو نبود تيم فني کار بخش هاي مهمي از توابع موتور را باز نويسي کردند.

تنها تصویری که In-Game این عنوان منتشر شده

طرح اين عنوان ، تقريباً مشابه عنواني بوده يا يک طرح جديد مي باشد :

کل ايده اين کار از صفر تا صد آن محصول شرکت توسن گام است که همانگونه که در جاهاي ديگر نيز عرض کردم سعي کرده تا داستاني ايراني را که از گذشته هاي دور آمده بن مايه روايتي در آينده نامعلوم قرار دهد.

در صورت امکان ، کمي هم در مورد شخصيت هاي اين عنوان اطلاعاتي ذکر کنيد :

در مورد شخصيت اصلي داستان بايد گفت که سام قهرمان بازي يک پليس جوان و شجاعي است که با دوستانش سرگذشتي عجيب داشته و نقطه مقابل با دانشمندي شيطاني رو به رو مي شويم اما اينکه چگونه به اين مسير افتاده و در داستان چه رخ خواهد داد اجازه دهيد فعلا چيزي نگوييم.اما دوستان بدانند که شخصيت هاي بسيار زياردي در اين بازي وجود دارد.

https://gamefa.com/wp-content/uploads/2014/01/Sam.Dark_.jpg

در جايي مطالعه کرده بودم که در اين عنوان 20 دسته دشمن وجود دارد ، کمي هم در مورد دشمنان پلير در اين عنوان صحبت کنيد :

همانگونه که فرموديد ما با تعداد دشمنان زيادي در بازي با مکانيک هاي متنوع رو به رو مي شويم ، اين دشمنان هم انساني و شوتر هستند هم موجودات بيولوژيکي با هوش ها و مکانيک هاي مختلف که تمامي آن ها شناسنامه مشخصي دارندو به اين نکته بايد توجه داشت که در پياده سازي تک تک آنها نهايت دقت انجام شده و جزئيات بسيار بسيار حائز اهميت بوده است.

آيا تنها پلتفرم اجرايي اين عنوان PC  مي باشد :

فعلا براي PC برنامه ريزي شده است اما اين به معناي آن نخواهد بود که براي پلتفرم هاي ديگر قصدي نداشته باشيم.

کمي هم در مورد گيم پلي “جنون سياه” صحبت کنيد :

گيم پلي بازي حدود 10 ساعت پيش بيني شده است که داراي تنوع بسيار بالايي مي باشد : تنوع در دشمنان،در محيط ها،نور پردازي و موسيقي بازي از ويژگي هاي برجسته جنون سياه است

آيا در روال بازي ، کنترل شخصيت هاي ديگر را نيز مي توان در دست گرفت :

بازيکن در بازي در بخشي با يک کاراکتر و در بخش ديگر با کاراکتر ديگيري بازي را پيش خواهد برد.

https://gamefa.com/wp-content/uploads/2014/01/Sashak-ga.jpg

کمي هم در مورد موسيقي هايي که در اين عنوان به کار رفته صحبت کنيد . در جايي خوانده بودم توسط استوديو ساخته شده است  ، آيا اين حرف صحت دارد :

ساخت موسيقي در بازي با حضور آهنگ ساز در استديو صورت گرفته و در همين جا بايستي از آقاي “روزبه نوري”  آهنگساز خوب بازي تشکر کنم که با حضور در استديو و همکاري کامل با بخش طراحي بازي و هنري کار سعي در ساخت آهنگ با بهترين کيفيت را داشته اند.

براي ساخت اين عنوان تا به الآن چقدر خرج کرده ايد و آيا زير نظر بخش خصوصي بوديد :

ساخت اين بازي هزينه ي بسيار زيادي در بر داشته مسلما تجهيز و به پيش بردن تيمي که چند سال براي اين پروژه فاخر در کنار هم هستند ساده نيست خصوصا آنکه ما بخش خصوصي هستيم که در حال انجام پروژه اي بسيار بزرگ و حتي در حد جهاني هستيم که اين بسيار بسيار هزينه بر است و شايد روزي حکايت سختي ها و مشقت هاي اين پروژه را که در قلبمان نهان است بازگو کنيم.

آيا بنياد از شما حمايت مي کند :

براي ساخت بازي قرارداد با بنياد منعقد شده است و تا اين نقطه نيز از ياري هاي اين نهاد ممنون هستم ولي مهمترين حمايت فراهم آوردن بستر توزيع و فروش مناسب و بالاي بازي است که مهمترين قدم براي سال آينده و سالهاي بعدي در کشور بايستي فراهم سازي اين بستر تبراي بازي هاي فاخر ايراني مانند جنون سياه و ساير بازي هايي باشند که در راه هستند .اين انگيزه تيم هاي سازنده را چندين و چند برابر کرده و جهش بزرگي را در صنعت گيم کشور فراهم مي آورد

براي عرضه اين عنوان چه تاريخي را مد نظر داريد :

اجازه دهيد از الان قولي در اين باب ندهم تا بد قول نشوم اما اين اطمينان را مي دهم که روند ساخت بازي بدون حتي يکي لحظه وقفه تا انتها با قدرت و قوت ادامه خواهد داشت و هيچ توقفي در کار نخواهد بود.

با تشکر از شما ، اگر حرفي و يا پيامي براي خوانندگان اين مصاحبه داريد ، بيان کنيد :

من از شما و مخاطبانتان و همه گيمر هاي ايراني تشکر مي کنم و به صراحت عرض مي کنم که مهمترين و اصلي ترين حامي بازي ساز ايراني ، گيمر ايراني خواهد بود فلذا صميمانه چشم به راه ياري هايتان در غالب نظر ،انتقاد و پيشنهاد و نيز خريداري بازي هاي ايراني هستيم.

امیدوارم با این عنوان آشنا شده باشید  و منتظر  پوشش خبری کامل این عنوان نیز به زودی از سایت گیمفا باشید .

0
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید