در جستجوى قاتل | اولین نگاه به Murdered Soul Suspect

۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۱

تا به حال در نقش یک کاراگاه جنایی که به دنبال یک جانی می باشد،ظاهر شده اید؟ اگر قاتل خود شما را به قتل رسانده باشد چطور؟ قطعاً پاسخ شما خیر است اما Square Enix مى خواهد گیمر ها را به یک چالش دعوت کند؛ چالشی که در حول یافتن قاتل شخصیت اصلى مى گردد و به لطف مقتول عملى مى شود! مقتولى که خود وجود مادى ندارد و تنها یک روح است! اما این روح، متعلق به یک آدم عادى نیست؛ متعلق به یک کارآگاه حرفه اى است. کاراگاهی به نام رونان…

 

نام : Murderd Soul Suspect

سازنده : Airtight Games

ناشر : Square Enix

تاریخ انتشار : سه ماه دوم سال ۲۰۱۴ ( Quarter 2 )

پلتفرم مقصد : Microsoft Windows, Xbox 360, Play Station 3

سبک : Third Person, Action Adventure, Puzzle

 

سازنده Murdered Soul Suspect، استودیوى Airtight Games است. Airtight Games سال ٢٠٠۴ قدم به عرصه ى عظیم بازى سازى گذاشت. در سال ٢٠١٠ بود که استودیو نام برده شده، اولین بازى خود با نام Dark Void را منتشر کرد. Dark Void چندان موفق ظاهر نشد و نتوانست شروع درخشانى براى Airtight Games رقم زند. در کل بهتر بود که ایده ى ناب ساخت این عنوان به فکر سازندگان بهترى خطور مى کرد. 

یکى از برترین ناشرهاى بازى، Square Enix است. Square Enix با انتشار بازى هاى موفقى همچون Tomb Raider و Hitman Absolution در سال هاى ٢٠١٣ و ٢٠١٢، نشان داد که همواره جزو برترین ناشران است. البته هنوز براى تضمین موفقیت Murdered SoulSuspect بسیار زود است. البته برخى از عناوین سرى Final Fantasy نیز توسط Square Enix منتشر شده است.

 عنوان Murderd: Soul Suspect براى نخستین بار در شبکه ى اجتماعى Twitter معرفى شد. تیتر این معرفى ” What is the hardest case to solve? ” بود که اشاره به رسیدگى به پرونده قتل خود دارد؛ ” سخت ترین پرونده براى حل کردن چیست؟ ”  در تاریخ ١٩ فوریه سال ٢٠١٣، اولین تریلر از این عنوان نیز منتشر شد و همگان را مبهوت خود کرد و انتظارات را از خود به حد اکثر رساند. 

همان طور که اشاره شد، داستان بازى در حول شخصیتى مقتول مى گردد! البته وى در زمان حیات خود، کارآگاه بوده است. او Ronan O’Connor نام دارد که طى حادثه اى، با اصابت ۷ گلوله به قتل مى رسد و تا به خود مى آید، با جنازه اش رو به رو مى شود. بدون شک یکى از بهترین و دست نخورده ترین ایده ها، یافتن قاتل خود است. البته تنها وظیفه ى ” رونان ” پیدا کردن مقتول خود و رسیدگى به پرونده اش نیست؛ رونان با روح هایى شیطانى نیز برخورد خواهد کرد که هر کدام در روند جریان بازی بی تاثیر نخواهند بود

ماجرا از هنگامى آغاز مى شود که رونان، با چهره ى اخموى خود، سیگارى بر لب دارد. مردى مرموز نظر رونان را به خود جلب مى کند. رونان به دنبال آن فرد مى رود و در عین نا باورى بدن نیمه جان خود را روى زمین مى بیند. او لحظه اى که از پنجره اى به بیرون پرتاب شد را به یاد مى آورد. آن مرد مرموز با شلیک هفت گلوله، رونان را به طور کامل به قتل مى رساند. 

 گیم پلى بازى نسبت به دیگر عناوین سوم شخص بسیار متفاوت است. در Murdered SoulSuspect آزادى هاى بسیارى وجود دارد. یکى از این آزادى ها رد شد از دیوار ها و دیگر قابلیت که بسیار به کار مى آید، تسخیر جسم و ذهن دیگران است که به وسیله آن مى توان از زبان دیگران سخن گفت و حتى به در گیرى فیزیکى پرداخت. البته تمامى این آزادى ها از روح بودن رونان نشأت مى گیرد. این امر علاوه بر داشتن آزادى محدودیت هایى هم خواهد داشت که قطعاً در بازى با آن ها روبرو خواهیم شد. 

همانطور که اشاره شد، در بازى شیاطینى وجود دارد که در دنیاى ارواح به سر مى برند. از آنجایى که رونان مى تواند از اجسام عبور کند، بهترین راه براى نجات از دست آن ها فرار است. البته شاید به توان با آن ها به مبارزه پرداخت اما به نظر نمى رسد که رونان شانس زیادى در پیروزى داشته باشد. احتمالاً یکى از راه هاى فرار از دست شیاطین، تسخیر جسم افراد است؛ چرا که شیاطین فقط به دنیاى ارواح تعلق دارند. 

عنوان Murdered Soul Suspect، عنوانى Open World نخواهد بود؛ چرا که در بازى مرز هایى آبى رنگ وجود دارند که همان برزخى خواهند بود که Ronan در آن گرفتار شده است. سازندگان بازى در این باره گفته اند: ” بازى در شهرى به نام Salem در ایالت ماساچوست امریکا به وقوع مى پیوندد. این شهر گذشته اى متفاوت و ماورائى داشته است و جو آن با Murdered Soul Suspect همخوانى دارد. اما در این شهر اشیائى وجود دارند که در هاله اى آبى رنگ هستند. این اشیاء همان برزخ هستند که در واقع نقش دیوارى نفوذ نا پذیر را براى رونان ایفا مى کنند. “

هنوز حرفى درباره موتور گرافیکى بازى زده نشده اما با توجه به نمایش بازى، مى توان به صراحت گفت که Murdered Soul Suspect یکى از برترین گرافیک هاى نسل را خواهد داشت. طراحى چهره ها بسیار عالى است و حتى به کوچک ترین چین و چروک ها هم توجه شده است. طراحى چهره ها، علاوه بر کامل بودن داراى تنوع هم هستند و این امر مى تواند نقطه قوتى براى Murdered Soul Suspect باشد. هنوز مشخص نشده که NPC ها ( مردم عادى ) هم در بازى نقش ایفا خواهند کرد یا خیر اما اگر جواب مثبت باشد، طراحى خوب آن ها نقش به سزایى خواهد داشت.  درباره طراحى محیط هاى بازى نمى توان نظر قطعى داد چرا که هنوز از لوکیشن هاى دیگر بازى نمایشى ندیده ایم اما با نمایشى که Murdered Soul Suspect داشته، مى توان محیط هاى بازى را به یک شهر ساده تشبیه کرد که هیچ نکته خاصى ندارد. البته با ورود رونان به سر زمین ارواح، قطعاً شاهد محیط هاى جالب ترى خواهیم بود که هر کدام خلاقیت سازندگان را نشان مى دهند. 

طراحى رونان هم مانند یک آدم عادى، ولى با پوستى آبى رنگ است که نشانگر روح بودن وى است. البته قبل از قتل وى، شاهد چهره اى متفاوت و منحصر به فرد از او بودیم. رونان هیچ شباهتى به یک پلیس ندارد و البته شاید چهره ى اخموى وى نشان گر رنج هایى است که در دوران پلیسى خود متحمل شده است. 

همان گونه که اشاره شد شخصیت اصلى بازى، Ronan O’Connor نام دارد. ظاهرا رونان از نظر پلیس هاى دیگر از محبوبیت چندانى بر خوردار نیست. او از نظر یکى از پلیس ها، یک جنازه ى عوضى است که جایى در این دنیا ندارد. از نظر پلیسى دیگر هم رونان بیشتر شبیه به گانگستر ها بوده است؛ چرا که خالکوبى ( Tattoo ) هاى بسیار بر روى بدن وى نقش بسته بودند. رونان تنها از نظر رئیس پلیس انسانى خوب بوده است. البته این امر مى تواند نشانگر این باشد که رونان کارآگاهى کار بلد و خوب بوده و به همین دلیل دیگران به وى حسادت مى کردند. 

در بازى دخترى وجود دارد که ظاهراً مدت زیادى در دنیاى ارواح حضور دارد. احتمالاً او به رونان کمک مى کند و درباره دنیاى ارواح به وى اطلاعات مى دهد. 

در سبک بازى، به Puzzle اشاره شد. احتمالاً رونان براى بررسى پرونده خود و یافتن قاتل، نیاز به حل معما هایى دارد. این امر مى تواند علاوه بر عرضه گیم پلى متفاوت، گیمر ها را به چالش بکشد. معدود بازى هایى در این سبک عرضه شده اند که معروف ترین آن ها، L.A Noire ساخته Rockstar است که توانست به موفقیت هاى بسیارى دست یابد و سبک جدیدى را به مردم معرفى کند و باید منتظر کار Murdered Soul Suspect ماند تا بتوان نظر قطعى در باره زنده بودن این سبک داد. 

 

یکى از برترین ایده هاى سال متعلق به Murdered Soul Suspect است. ایده اى که با به دست گرفتن کنترل یک روح و جستجو براى قاتل وى، مى تواند به موفقیت برسد. پس تا چند ماه دیگر منتظر بمانید و قاتل رونان را بیابید! 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید