ویژه: تغییرات گرافیکی Tomb Raider: Definitive Edition از زبان نویسنده ی IGN

۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۰۲

با مقاله ی Hands-on نویسنده ی وبسایت معتبر IGN خانم Leah B. Jackson در رابطه با تغییرات گرافیکی عنوان Tomb Raider: Definitive Edition همراه شوید

نسخه ی نسل هشتمی Tomb Raider به تازگی برای کنسول های Xbox one و PS4 منتشر شده است. مقاله ی Hands-on این عنوان محبوب را از زبان نویسنده IGN از دست ندهید. لازم به ذکر است که این مقاله با توجه به نسخه ی PS4 بازی نوشته شده است.

هنگامی که سال پیش Tomb raider را در یک سیستم High-end اجرا کردم از گرافیک بصری آن حیرت زده شدم. مو های لارا بخاطر بهره گیری از تکنولوژی TressFX بسیار طبیعی به نظر می رسیدند و در برخی از مکان ها کاملاً محو تماشای محیط اطراف می شدم! فکر می کردم که گشت و گذار در جزیره ی اسرار آمیز Yamatai و خرابه های تاریخی آن بسیار لذت بخش است. چیزی که به آن فکر نکردم این بود که گرافیک Tomb raider در کنسول PS4 تا چه حد بهتر خواهد بود.

اولین چیزی که در نسخه ی نسل هشتمی توجه مرا به خود جلب کرد پیشرفت شگرف صورت و سر لارا بود و مرا سورپرایز کرد. این پیشرفت باعث شده که چهره ی لارا جلوه ای بسیار نمادین پیدا کند. چگالی شبکه ی چهره ی لارا بسیار بیشتر شده و این تعداد پولیگون موجب طبیعی تر و قابل لمس تر شدن هر چه بیشتر صورت لارا شده است. هر تکسچر موجود در صورت لارا ارتقا یافته و حتی زیر لایه ی پوستی هم به صورت او اضافه شده است. در نتیجه هنگام تابش آفتاب به آن، یک بر افروختگی ملایم و زیبا مشاهده می شود. هنگامی که او می ترسد و یا عصبی می شود حتی صورتش عرق هم می کند که موجب درخشش آن می شود. در مواقعی که خیس می شود، پوست و لباس های او هم خیس می شوند .

حتی گل و خون هم در این بازی ارتقا یافته اند و بسیار به واقعیت نزدیک شده اند. تکنولوژی  TressFX استودیوی Crystal Dynamics هم همراه این نسخه به نسل هشتم آمده و برای این کار دوباره پایه ریزی شده است و اکنون بهتر از هر زمان دیگری به نظر می رسد. به عنوان مثال هنگام دویدن لارا، مو های او به زیبایی هر چه تمام تر در اثر وزش باد تکان می خورند.

اشیائی که هم لارا آن ها را حمل می کند هم از لحاظ فیزیکی پیشرفت کرده اند. چیز های بسیار ساده ای مثل در دست گرفت کاغذ هم با جزییات فوق العاده ای همراه هستند. تبر لارا که هنگام راه رفتن او تاب می خورد، هر دانه از پیکان هایی که در کیف لارا هستند، کمان لارا که هنگام راه رفتن او جلو و عقب می رود و حتی گردن بند لارا که تکان خوردن هایی به شدت واقعی دارد، همه و همه نزدیکی این بازی به واقعیت را صد ها برابر می کنند.

بدون شک چهره و شمایل لارا در نسخه ی Definitive پیشرفت چشمگیری داشته ولی از آن غافلگیر کننده تر اتمسفر حیرت آور جزیره ی Yamatai است. گویا Crystal Dynamics با این جزیره همانند یک کاراکتر برخورد کرده و گرافیک آن را ارتقا بسیار زیادی داده است.

هر تکسچر موجود در بازی تا حداکثر رزولوشن (4K) بهینه شده و سازندگان روی محیط های بازی فراوان کار کرده اند تا عمق بیشتری به هر بخش از دنیای بازی ببخشند. در معرض آب و هوا قرار داشتن چوب های ساختمان ها، حجیم و پر تر به نظر آمدن درختان و ترک های دیوار ها و سنگ ها همگی در اثر بهینه سازی های محیط بازی بوده اند.

به منظور زنده نشان دادن محیط و پر نقش کردن آن در داستان گویی بازی، سیستم وزش باد هم داینامیک شده است. باد به زیبایی در میان علف ها، برگ ها ودرختان می وزد و بسته به شدید یا ملایم بودن آن، نوع حرکات عوامل موجود در محیط هم تغییر می کند. بوته ها و آب هم به حضور لارا در خود واکنش می دهند و مثلاً اگر در داخل بوته ها بدوید آن ها تکان می خورند و با قدم گذاشتن در برکه ها، آب به اطراف پاشیده می شود. همچنین افکت های نورپردازی اضافه مرحله ی جدیدی از واقعیت را برای بازی تعریف می کنند و سایه ها و پرتو های نور در محیط های مختلف مثلاً میان برگ ها طبیعی به نظر می رسند.

یک جلوه ی سینماتیک که باعث عمق پیدا کردن اشیاء نزیک به دوربین بازی می شود هم در بازی پیاده شده است که باعث می شود اشیاء نزدیک به دوربین کمی محو شوند. این نه تنها باعث می شود که حواس شما منعطف به محیط شود، بلکه باعث عمیق شدن هر صحنه از بازی هم می شود. میزان جزییات بازی به حد قابل توجهی افزایش یافته، در نتیجه می تواند تا فواصل بسیار دور افق را بسته به جایی که در آن قرار دارید به راحتی ببینید.

شعله های لرزان آتش هم اکنون شکل داینامیک به خود گرفته و نور افشانی آن ها همچون آتش واقعی دارای شکستگی و انکسار است. شما حتی می توانید امواج گرما که در هوا متصاعد می شوند و یا انعکاس نور آتش در دیوار ها را هم به وضوح ببینید. کوبش باران در زمین هم به بازی اضافه شده و به عنوان مثال هنگام افتادن قطرات باران در برکه ها، امواج کوچکی تشکیل می شوند. در هوای توفانی، رعد و برق ها به زیبایی آسمان ها و البته قطرات باران را با هم روشن می کنند، چیزی که در نسل قبل غیر ممکن بود.

هنگامی که تمامی این عوامل در کنار هم قرار می گیرند، این حس به شما دست می دهد که انگار محیط واقعاً زنده است و یک فرد واقعی سعی در نجات دادن خود و دوستانش از این جهان را دارد.

فراتر از تمام پیشرفت های بصری در Tomb Raider: Definitive Edition، موارد اضافه ایست که یکجا نصیب شما می شوند. تمامی DLC ها و همه ی نسخه های کامیک Tomb Raider، یک عدد Art Book، وشش ساعت ویدیوی مربوط به سازندگان بازی. خلاصه بیان کنم، این نسخه واقعاً یک بازی درخور نسل بعد است، نه صرفاً یک پورت ساده. شاید قیمت 60 دلاری آن برای کسانی که در این نسل تجربه اش کرده اند به نظر یک خرج اضافه بیاید ولی برای کسانی که طعم این بازی را یک سال پیش نتوانستند بچشند قطعاً یک انتخاب بسیار خوب خواهد بود.

تصاویر این نسخه از بازی را در اینجا مشاهده کنید

0
0

مطالب جنجالی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید