دعوای حقوقی Blizzard و Valve برای مالکیت نام تجاری DOTA بالا گرفت.

۲۲ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۲

در سال 2003، یک نقشه از بازی معروف Warcraft III به نام DOTA که مخفف  Defence of the Ancients است منتشر شد و بعدها به عنوان یکی از برترین عناوین استراتژیک نقش آفرینی در سراسر دنیا شد.شخصی با نام مستعار Icefrog نقش بسیاری در محبوبیت DOTA داشت و همه ی طرفداران مدیون وی هستند.ولی اخیرا دو شرکت Blizzard و Valve بر سر تصاحب این نام و ساخت ادامه از آن دعواهای حقوقی راه انداختند… با ما در ادامه همراه باشید.

 

 

اواخر سال 2010 شرکت Valve اعلام کرد که در حال ساخت ادامه ای برای مد DOTA تحت عنوان DOTA 2 است.با اینکه DOTA یک نقشه از بازی Warcraft ساخت Blizzard است و عملا باید حقوق و مالکیت تمامی عناوین این بازی برای این شرکت باشد ولی valve اعلام کرد شخص IceFrog ،کسی که این نقشه را ساخته در حال حاضر در استخدام این شرکت است و ما در حال ساخت ادامه ی DOTA به همراهی ایشان هستیم.

تریلر DOTA 2 ساخته ی شرکت Valve (دانلود)

چندی بعد شرکت Blizzard از پروژه ی شخصی خود به نام Blizzard DOTA پرده برداری کرد که این بار دردنیای Starcraft II سیر خواهد کرد.از آن روزها تا به الان هیچ درگیری بر سر این نام نبود تا اینکه چندی پیش شرکت Blizzard موضوع حق Valve در استفاده از نام تجاری DOTA را به دادگاههای حقوقی امریکا آورده است. در متن شکایت Blizzard از Valve آمده است: ” شرکت Blizzard اظهار کرد که Valve هیچگاه از این نام برای هیچ کدام از محصولات / سرویس ها و … که هم اکنون برای عموم در دسترس است,استفاده نکرده است و با ثبت نام DOTA در تلاش است تا 7 سال ثمره تلاش و کوشش Blizzard را تصاحب کند و نامی را که بیانگر سالها تلاش و انرژی صرف شده توسط بلیزارد و فن های اوست, برای خود بدست آورد. شرکت Valve هیچ حقوقی(اعم از مادی یا معنوی) را درقبال “”نامی که در تلاش است تا ثبت کند”” ندارد.اگر چنین نامی ثبت شود نه تنها به Blizzard بلکه به تعداد زیادی از طرفداران که سالها با محصولات بلیزارد در تعامل بوده اند,صدمه خواهد زد.این باعث خواهد شد که مشتریان به اشتباه بر این عقیده باشند که محصولات آتی Valve (تحت نام DOTA) مربوط و مرتبط با نام محصول بلیزارد{warcraft III} است.

تریلر Blizzard DOTA ساخته ی شرکت BLIZZARD (دانلود)

شرکت Valve هم در این میان اظهار داشت این نام تجاری هیچ ارتباطی با بازی ساخته شده توسط Blizzard ندارد و یک پروژه کاملا مستقل است! نکته ی جالب در مورد این بازی هم استفاده از کاراکترهای معروف Warcraft در DOTA 2 است ولی چطور باز Valve سرباز میزند و میگوید این بازی مستقل است،واقعا عجیب است.   هر دو پروژه ی Blizzard DOTA مربوط به شرکت Blizzard و DOTA2 مربوط به Valve، تاریخ انتشار دقیقی ندارند و به سال 2013 منتقل شده اند.ولی چیزی که معلوم است اینه که باید یکی از این شرکت ها این نام را حذف کنند و شانس Blizzard در پیروزی مقابل Valve بیشتر است….باید دید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید